FAQ shēma: kas tā ir un kā to pievienot

FAQ shēma: kas tā ir un kā to pievienot
David Kaufmann
SEO pamācības

Meklētājprogrammu optimizācijā FAQ shēma ir specifisks strukturēto datu marķējuma veids, ko var iekļaut vietnes lapās vai emuāra rakstos. FAQ shēma, kas pazīstama arī kā FAQ fragmenti (angļu val. FAQ Snippets), Google to ieviesa 2019. gadā, un tās mērķis ir noteiktam atslēgvārda vaicājumam parādīt izvēršamu sarakstu ar informāciju jautājumu un atbilžu formā, kas ļauj lietotājiem apmierināt savu meklēšanas nolūku. Šāda veida strukturēto datu marķējuma ieviešana tieši ietekmē vietnes SEO un redzamību. Vēlaties uzzināt, kā? Lasiet tālāk!

Pirms turpinām, gadījumā, ja nezināt, kas ir strukturētie dati, iesakām apskatīt rakstu, ko sarakstījis mūsu SEO konsultants un kolēģis Jesús Páez:

Ieteicamā lasāmviela: Strukturēto datu ieviešana ar Schema

Kā FAQ shēma palīdz uzlabot mūsu vietnes SEO?

Viena no priekšrocībām, iekļaujot biežāk uzdoto jautājumu sadaļu Google bagātinātajos fragmentos (rich snippets), ir tā, ka tā var radīt ievērojamu organiskās datplūsmas pieaugumu, un, ja iekļaujam Schema marķējumu, iespēja, ka tā notiks, ir vēl lielāka.

Arī CTR (Click Through Rate) metrika gūst labumu no FAQ shēmas izmantošanas. Iedomāsimies, ka mēs cenšamies ierindoties Google SERP Top 3. Ja mūsu rezultāts ir pievilcīgāks, tam ir augstāks CTR procents nekā rezultātiem 3. vai 2. pozīcijā un tajā ir ieviesti FAQ fragmenti, Google var uzskatīt mūsu rezultātu par lietotājiem atbilstošāku un piešķirt mums labāku redzamību, kas nozīmē kāpumu pozīcijās.

FAQ shēmas izveide mūsu vietnei liks tai aizņemt vairāk vietas un būt redzamākai rezultātu lapās, kā arī dabiski veicinās iesaisti (engagement). Labi izdarīts SEO darbojas kā sniega bumba: jo vairāk satura piesaista kvalitatīvu datplūsmu vietnei, jo lielāku organisko redzamību tā iegūst. Tāpēc ir tik svarīgi stiprināt mūsu vietnes satura pūliņus ar bagātinātajiem fragmentiem.

FAQ shēma
FAQ shēma

Kad izmantot FAQ shēmu mūsu vietnē?

Ieviešot FAQ shēmu, ir svarīgi ņemt vērā oficiālās Google vadlīnijas par strukturētajiem datiem, un ir arī ieteicams ievērot satura vadlīnijas, jo pareiza konfigurācija ļaus mums parādīties kā bagātinātiem rezultātiem biežāk uzdotajiem jautājumiem.

✅ Gadījumi, kad FAQ shēmu var ieviest

Google atļauj iekļaut FAQ shēmu šādos gadījumos:

  • FAQ (biežāk uzdoto jautājumu) lapās, kas pieder vietnes īpašniekam — tīmekļa pārzinim, kurās lietotāji nevar iesniegt papildu atbildes.

  • Produktu atbalsta lapās, kurās ir FAQ sadaļa un kurās lietotāji nevar iesniegt papildu atbildes.

⛔ Gadījumi, kad FAQ shēmu nevar ieviest

Pievienot FAQ shēmu nav pareizi vai ieteicami šādos gadījumos:

  • Forumu lapās, kurās lietotāji var iesniegt atbildes uz vienu un to pašu jautājumu.

  • Produktu atbalsta lapās, kurās lietotāji var iesniegt atbildes uz vienu un to pašu jautājumu.

  • Produktu lapās, kurās lietotāji var iesniegt savas atbildes uz vienu un to pašu jautājumu.

? Google apsvērumi, kas jāpatur prātā par FAQ shēmu

Ir dažas vadlīnijas, ko Google iesaka paturēt prātā:

  • Nekad neizmantojiet FAQ shēmu reklāmas nolūkos.

  • Ja FAQ sadaļas saturs ietver kādu no šiem veidiem: neķītrs, zaimojošs, seksuāli atklāts, vardarbīgs, nelikumīgu vai bīstamu darbību veicinošs, naida runa vai aizskaršana, to nevar attēlot kā FAQ fragmentus.

Metodes FAQ shēmas ieviešanai mūsu vietnē

Ir vairākas metodes vai veidi, kā panākt, lai mūsu vietnē būtu labi konfigurēti FAQ fragmenti. Apskatīsim tos!

1. metode: izmantojot JSON-LD kodu FAQ shēmai

Viena no Google rekomendācijām ir ģenerēt JSON-LD koda skriptu, jo pati meklētājprogramma var nolasīt datus, kad tie tiek dinamiski ievadīti lapas kodā, izmantojot JavaScript vai integrētus logrīkus.

Apskatīsim piemēru, izmantojot Google strukturēto datu testēšanas rīku. Tam izmantosim JSON-LD kodu, ko Google sniedz savās oficiālajās vadlīnijās:

Google strukturēto datu testēšanas rīks
Google strukturēto datu testēšanas rīks

Kā redzam attēlā, mēs varam izvēlēties, vai vēlamies validēt kodu, izmantojot “Google viedtālruņa robotu”, vai atlasot “Google datora robotu”. Pēc tam noklikšķinām uz “testēt kodu”:

bagātināto rezultātu testētājs
bagātināto rezultātu testētājs

Šajā skatā rīks divos sadalītos ekrānos parāda ievadīto kodu vienā pusē un testa rezultātus otrā. Testa rezultātu sadaļā Google rīks brīdinās mūs, vai lapa ir piemērota FAQ fragmentu ģenerēšanai, kā arī piedāvās divas citas interesantas iespējas:

  • Ģenerēt rezultātu priekšskatījumu: ja noklikšķinām uz šīs iespējas, varam redzēt simulāciju, kā FAQ shēmas piemērs izskatītos SERP.
rezultātu priekšskatījums
rezultātu priekšskatījums
  • Skatīt renderēto HTML: šajā iespējā rīka labajā pusē varam redzēt visu HTML kodu ar apstrādātu un renderētu JSON-LD skriptu.

2. metode: mikroformātu ievietošana

Šī ir viena no sarežģītākajām abu metožu konfigurācijām. FAQ shēmas ieviešana ar mikrodatiem ietver elementu kodēšanu vietnē. Šim uzdevumam ir ieteicams piesaistīt tīmekļa izstrādātāju, jo tas var būt nogurdinošs un diezgan sarežģīts process, ja nav nepieciešamo zināšanu.

Zemāk ir mikrodatu piemērs HTML:

Mikrodati
Mikrodati

Tāpat kā JSON-LD piemērā, varam izmantot Google strukturēto datu testēšanas rīku, lai redzētu bagātinātos rezultātus ar šo ieviešanu:

Mikroformāti Google strukturēto datu testēšanas rīkā.
Mikroformāti Google strukturēto datu testēšanas rīkā.

3. metode: FAQ shēmas iekļaušana klasiskajā WordPress redaktorā bez spraudņiem

Šai metodei izmantosim bezmaksas FAQ shēmas ģeneratoru. Tā ir tīmekļa lapa, kas ģenerē katru biežāk uzdoto jautājumu, ko vēlamies iekļaut JSON-LD kodā, un automātiski pārvērš tos strukturētajos datos.

Šeit ir saite uz šo tīmekļa vietni, lai jūs pats to varētu izmēģināt: FAQPage JSON-LD Schema Generator

JSON-LD Schema ģeneratora rīks
JSON-LD Schema ģeneratora rīks

Kā redzam attēlā, tam paredzētajā blokā varam ļoti viegli pievienot savus FAQ, un vienlaikus tie tiks ģenerēti blokā, kas atbilst “JSON-LD FAQ schema code”. No SEO Alive iesakām ieviest ne vairāk kā 3–5 biežāk uzdotos jautājumus ar attiecīgajām atbildēm, jo, lai gan ir iespējams iekļaut vairāk, Google, visticamāk, sākot no 5., rādīs pogu “skatīt vairāk rezultātu”, uz kuras lietotājam būs jānoklikšķina, lai tos apskatītu.

Vēl viena šī rīka priekšrocība ir iespēja pārbaudīt kodu Google strukturēto datu testēšanas rīkā. Kad FAQ ir ieviesti, ja noklikšķinām uz pogas “Test in SDTT” (Structured Data Testing Tool), mēs nonāksim tieši Google strukturēto datu testēšanas rīka validatorā, kur varam pārbaudīt, vai mūsu ieviestais Schema marķējums ir pareizs.

Kad tas ir izdarīts, būsim gatavi kopēt kodu (ar pogu “Copy FAQ schema”) un pārnest to uz klasisko WordPress redaktoru. Nākamais, kas mums būs jādara, ir doties uz mūsu lapu/ierakstu, atlasīt cilni “HTML” un ielīmēt skriptu apakšā.

**⚠️Svarīgi: Atcerieties, ka viena no Google vadlīnijām šim datu marķējuma veidam ir tā, ka biežāk uzdotajiem jautājumiem ir jābūt attēlotiem mūsu lapas/ieraksta saturā. Neaizmirstiet tos iekļaut savā saturā!

Pēc izmaiņu saglabāšanas Google sāks apstrādāt šo JSON-LD datu marķējumu, lai attiecīgā gadījumā parādītu FAQ fragmentus SERP.?

4. metode: FAQ shēmas pievienošana ar #WPSC spraudni

#WPSC spraudnis ir ļoti vienkāršs un ērti lietojams, kā arī bezmaksas. To var lejupielādēt no WordPress repozitorija vai no šīs saites ? Structured Content #WPSC. Kad tas ir lejupielādēts un aktivizēts, ja dodamies uz klasisko WP redaktoru, tiks iespējota jauna funkcija, kā redzams nākamajā attēlā:

Structured Content spraudnis
Structured Content spraudnis

Ir vērts atzīmēt, ka šis spraudnis atbilst oficiālajām Schema.org vadlīnijām un ļoti labi darbojas ar Gutenberg bloku redaktoru. Pašreizējā versijā tas piedāvā līdz pieciem strukturēto datu vienumiem:

  • FAQPage

  • JobPosting

  • Event

  • Course

  • Person

Mūsu gadījumā izvēlēsimies iespēju FAQPage. Kad tas ir izdarīts, atvērsies logs, kurā konfigurēsim iespējas FAQ fragmentu ieviešanai:

Ieteicamais FAQ fragments
Ieteicamais FAQ fragments
  1. Izlemiet, vai avota kodā jāparāda tikai JSON-LD kods, vai arī saturam jābūt iepriekš formatētam un redzamam. Lai to izdarītu, atzīmējiet vai noņemiet atzīmi no lodziņa “Render HTML”.

  2. Izvēlieties, kādi būs katra biežāk uzdotā jautājuma virsraksti. Varat izvēlēties starp (h2, h3, h4...)

  3. Ievietojiet jautājumu (Frage)

  4. Ievietojiet atbildi (Antwork)

  5. Pievienojiet jaunus FAQ un atkārtojiet procesu.

  6. Kad esat pabeidzis, noklikšķinām uz “Accept”.

  7. Pēc raksta atjaunināšanas vai publicēšanas ir ieteicams doties uz Google strukturēto datu testēšanas rīku un to validēt.

Un tas arī viss! ? FAQ fragmentu izveide ir ļoti vienkārša, un, kā redzējām, mēs to varam izdarīt vairākos veidos atkarībā no mūsu interesēm.

Secinājumi

Google uzskata FAQ lapas un FAQ fragmentus par vēl vienu lapas iekšējo (on-page) faktoru, kas jāņem vērā SEO pozicionēšanai. To izmantošana uzlabo meklēšanas rezultātu redzamību un organisko CTR, kā arī piedāvā lietotājiem bagātīgas atbildes, kas sniedz lielāku vērtību viņu meklēšanas nolūkam. SEO Alive iesakām tos ieviest pēc iespējas vairāk, jo tas neapšaubāmi palīdzēs jums izvirzīt savu vai klientu projektu meklētājprogrammas SERP.

Tagad ir jūsu kārta! Jūs varat mēģināt ieviest kādu no metodēm, ko esam izskaidrojuši, savā vietnē un pastāstīt mums, kā veicās, atstājot komentāru. Uz tikšanos!

Autors: David Kaufmann

David Kaufmann

Pēdējos 10+ gadus esmu pavadījis, pilnībā aizrāvies ar SEO — un, godīgi sakot, es to nevēlētos citādi.

Mana karjera sasniedza jaunu līmeni, kad strādāju par vecāko SEO speciālistu Chess.com — vienā no 100 visapmeklētākajām vietnēm visā internetā. Darbs šādā mērogā, aptverot miljoniem lapu, desmitiem valodu un vienu no konkurētspējīgākajām SERPs, iemācīja man to, ko neviens kurss vai sertifikāts nekad nespētu. Šī pieredze mainīja manu skatījumu uz to, kā patiesībā izskatās izcils SEO — un kļuva par pamatu visam, ko esmu izveidojis kopš tā laika.

No šīs pieredzes es nodibināju SEO Alive — aģentūru zīmoliem, kas nopietni domā par organisko izaugsmi. Mēs neesam šeit, lai pārdotu dashboards un ikmēneša atskaites. Mēs esam šeit, lai veidotu stratēģijas, kas patiešām rada rezultātus, apvienojot labāko no klasiskā SEO ar aizraujošo jauno Generative Engine Optimization (GEO) pasauli — nodrošinot, ka jūsu zīmols parādās ne tikai Google zilajās saitēs, bet arī AI ģenerētajās atbildēs, ko ChatGPT, Perplexity un Google AI Overviews katru dienu piegādā miljoniem cilvēku.

Un tā kā es nevarēju atrast rīku, kas pareizi apstrādātu abas šīs pasaules, es izveidoju to pats — SEOcrawl, enterprise SEO intelligence platformu, kas vienuviet apvieno rankings, tehniskos auditus, backlinks uzraudzību, crawl veselību un AI zīmola redzamības izsekošanu. Tā ir platforma, par kuras esamību es vienmēr biju vēlējies.

→ Lasiet visus David rakstus
Vairāk šī autora rakstu: David Kaufmann

Atklājiet vairāk šī autora satura